Centrum výzkumu zdraví, kvality života a životního stylu v geo-demografických a společensko-ekonomických souvislostech je pracovní skupina složená především z vědecko-pedagogických pracovníků a studentů katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Centrum se zajímá zejména o analýzu aktuálního zdravotního stavu obyvatelstva, způsoby a možnosti individuální a celospolečenské péče o něj, stejně tak jako o vlivy životního prostředí a socioekonomického klimatu na zdraví člověka. To vše v kontextu měnící se intenzity a struktury studovaných procesů a faktorů zdravotního stavu populace v prostoru a čase.
Řešená témata
|
|
Tým
Interní pracovníci
prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc.
|
doc. RNDr. Bc. Jana Šiftová, Ph.D.sociální geografie, potravinová geografie, geografie obchodu a služeb, behaviorální geografie, metody a metodologie v geografickém výzkumu Dokončila Ph.D. na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze v roce 2006. Pracuje jako docentka na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK v Praze, kde se zabývá širokým spektrem témat od oblasti statistické analýzy dat a metodiky sociální geografie, přes geografii maloobchodu a spotřeby až po behaviorální geografii a témata související s kvalitou života a životním stylem obyvatelstva v transformačním období a potravinovou geografií.
PUBLIKACE, VÝZKUMNÉ PROJEKTY ORCID, Scopus, Researcher ID |
RNDr. Michala Lustigová, Ph.D.demografie, geografie zdraví, sociální epidemiologie, populační zdraví , epidemiologie neinfekčních onemocnění, zdravotní aspekty stárnutí Absolvovala doktorské studium na Katedře demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde jejím hlavním výzkumným záměrem byl odhad vlivu determinant na kardiovaskulární zdraví v české populaci. V současné době působí jako odborný asistent na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se zaměřením na demografii a geografii zdraví. Zároveň pracuje jako odborný pracovník ve Státním zdravotním ústavu v Praze, kde se zabývá studiem zdravotního stavu české populace, vlivem životního stylu a životního prostředí na zdraví populací.
PUBLIKACE, VÝZKUMNÉ PROJEKTY ORCID, Scopus ID, Researcher ID |
Ivana Kulhánová, Ph.D.sociální epidemiologie, epidemiologie nádorových onemocnění , sociální nerovnosti ve zdraví Absolvovala doktorské studium sociální epidemiologie na Erasmus University Rotterdam v Nizozemí, kde jejím hlavním výzkumných záměrem byla analýza nerovností v úmrtnosti podle vzdělání v Evropě. Po ukončení studia se několik let věnovala výzkumu nádorových onemocnění v Mezinárodní agentuře pro výzkum rakoviny ve Francii. V současné době působí jako vědecký pracovník na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se zaměřením na epidemiologii zhoubných novotvarů a sociálních nerovností ve zdraví.
PUBLIKACE, VÝZKUMNÉ PROJEKTY ORCID, Scopus, Researcher ID |
RNDr. Pavlína Netrdová, Ph.D.kvantitativní metody v sociální geografii, metody prostorové analýzy, aplikovaná statistika, měření regionálních nerovnoměrností Absolvovala doktorské studium na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde v současné době působí jako odborný asistent. Ve své vědecké i pedagogické práci se zabývá aplikací kvantitativních metod a GIS v sociální geografii, metodami prostorové analýzy, měřením regionálních nerovnoměrností a prostorovými aspekty regionálního rozvoje. Je také členkou Centra ekonomické geografie a regionálního rozvoje (CEGARR) působícího na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
PUBLIKACE, VÝZKUMNÉ PROJEKTY ORCID, Scopus, Researcher ID |
RNDr. Klára Hulíková Tesárková, Ph.D.demografická metodologie a modelování, analýza úmrtnosti, studium rizikových faktorů úmrtnosti Klára Hulíková Tesárková působí jako odborná asistentka na Katedře demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde absolvovala v roce 2012 i doktorské studium. Zaměřuje se zejména na demografickou metodologii a modelování a na demografickou analýzu - a to zejména na proces úmrtnosti. Od roku 2021 stojí v čele Centra pro demografickou analýzu, modely a metody a je také členkou Steering committee Pracovní skupiny pro zdravotní stav, nemocnost a úmrtnost Evropské asociace pro populační studia.
PUBLIKACE, VÝZKUMNÉ PROJEKTY ORCID, Scopus, Researcher ID |
Externí pracovníci
prof. Martin Bobáksociální, environmentální, behaviorální, genetické a psychosociální determinanty chronických onemocnění , well-being Mezi jeho hlavní výzkumné zájmy patří sociální, environmentální a genetické determinanty zdraví jako i psychosociální a behaviorální faktory působící na zdravotní stav obyvatelstva. Hlavním předmětem jeho prací jsou chronické nemoci (choroby srdce a kardiovaskulárního systému, mrtvice, mentální nemoci, depresivní poruchy) a nerovnosti ve zdravotním stavu obyvatelstva států střední a východní Evropy. Působí jako profesor a výzkumní pracovník na katedře epidemiologie a veřejného zdraví University College of London ve Velké Británii.
PUBLIKACE a PROJEKTY ORCID |
prof. Hynek Pikhartsocioekonomického postavení člověka v průběhu jeho života, populační stárnutí a změny kognitivních a fyzických funkcí, zdravotní chování a nerovnosti ve zdraví, sociální, behaviorální a biologických rizikové faktory ve zdraví Magisterský titul získal na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1995 absolvoval magisterské studium lékařské statistiky na London School of Hygiene and Tropical Medicine. V roce 2002 pak získal PhD v oboru epidemiologie na Unversity College London. Zde nyní působí jako profesor epidemiologie a lékařské statistiky. Zabývá se problematikou vlivu sociálních a psychosociálních faktorů na zdraví obyvatel v různých evropských populacích. V poslední době spolupracuje zejména při řešení výzkumné studie HAPIEE soustředící se na chronická onemocnění populace středního věku ve čtyřech středo- a východoevropských zemích.
PUBLIKACE a PROJEKTY ORCID, Scopus |
RNDr. Jan Jarolímek, Ph.D., MBAlékařská geografie, geografie zdravotního stavu obyvatelstva Rigorózní řízení obhájil v roce 2013 v oboru Sociální geografie a regionální rozvoj na Masarykově univerzitě v Brně a studium MBA úspěšně ukončil v roce 2011 na ESMA Barcelona. V letech 2006 až 2009 pracoval na MZČR jako vedoucí oddělení analýz, statistiky a IT technologií a poté na pozici ředitele odboru Strategie a řízení ochrany a podpory veřejného zdraví. Od dubna 2009 potom jako náměstek ředitele pro ekonomicko-provozní činnost na KHS Středočeského kraje se sídlem v Praze. V roce 2017 získal titul PhD na Přírodovědecké fakultě UK a jeho oblastí zájmu bylo zkoumání prostorových a sociálně-ekonomických determinantů výskytu nemocí z povolání. V současné době se věnuje oblastem mj. souvisejícími s ochranou zdraví při práci, kvalitou pracovního prostředí a nemocem z povolání.
ORCID |
PhD studenti
Mgr. Anna AltováAnna Altová vystudovala sociálně ekonomickou demografii a sociální epidemiologii. V rámci doktorského studia se zabývá rizikovými faktory životního stylu, které mají vliv na vznik zhoubných novotvarů. V rámci projektu GAUK se zabývá faktory, které ovlivňují (ne)účast českých žen na screeningu zhoubných novotvarů.
V akademickém roce 2019/20 absolvovala studijní program European Doctoral School of Demography v Barceloně, spoluorganizuje konference Mladých Demografů a je členkou Steering committee EAPS PhD Network. Dizertační projekt: Vliv životního stylu na riziko vzniku rakoviny Školitel: RNDr. Michala Lustigová, Ph.D. ORCID |
Mgr. Kristina GundersenKristina Gundersen vystudovala magisterský obor Sociologie práva na Právnické fakultě Univerzity v Oslu v Norsku. Během svého doktorského studia se zaměřuje na řešení naléhavého problému veřejného zdraví, kterým je sebevražedné chování v pozdním věku ve Skandinávii a zemích Visegrádské skupiny. Zkoumání rizikových faktorů spojených se sebevražedným chováním u starších dospělých má přispět k podpoře zdravého a pozitivního stárnutí v rámci této demografické skupiny. Tato analýza se konkrétně zaměří na dvě srovnatelné populace: severské a visegrádské země, a to jak před pandemií COVID-19, tak během ní.
Dizertační projekt: Sebevražedné chování osob v pokročilém věku v severských a visegrádských zemích: sociálně-geografická studie Školitel: prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc. |
Mgr. Tereza ChmelařováTereza Chmelařová je absolventkou bakalářského oboru Demografie se sociologií a magisterského oboru Sociální epidemiologie. V současné době je studentkou doktorského programu na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Ve své odborné činnosti se věnuje výzkumu zdraví a jeho determinantám v případě ukrajinských válečných uprchlíků.
Dizertační projekt: Vliv socio-geografických mechanismů na sebehodnocení zdraví a životní spokojenost migrantů a uprchlíků z Ukrajiny Školitel: prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc. |
Mgr. Michaela KalinováMichaela Kalinová vystudovala Všeobecné ošetřovatelství na 3. LF UK a následně obor Sociální epidemiologie na PřF UK. V současnosti pracuje jako odborný pracovník ve Státním zdravotním ústavu v Praze na oddělení Epidemiologie infekčních nemocí a v Ústřední vojenské nemocnici. Je pracovním členem mezinárodního projektu SAFEST cíleného na zlepšení bezpečnosti pacientů v perioperační péči a účastní se přípravy společného návrhu „Strategie eliminace karcinomu děložního hrdla v České republice“.
Ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na prostorovou analýzu epidemiologických dat s cílem hledání sociodemografických a prostorových determinantů, které mohou přispět k vysvětlení chování infekčních nemocí v Česku. Dizertační projekt: Výskyt infekčních nemocí v prostorovém a sociálním kontextu Česka a Evropy Školitel: doc. RNDr. Pavlína Netrdová, Ph.D. |
RNDr. Marie KuklováMarie Kuklová vystudovala Veřejné zdravotnictví na 3. LF UK a Sociální epidemiologii na PřF UK a zároveň na této fakultě absolvovala rigorózní zkoušku. V rámci doktorského studia se zaměřuje na sociální nerovnosti v duševním zdraví evropských zemí. V rámci výzkumné činnosti se zaměřuje na souvislost mezi socioekonomickým statusem a duševním onemocněním v kontextu demografických a sociálních faktorů.
Dizertační projekt: Sociální nerovnosti v duševním zdraví Školitel: RNDr. Michala Lustigová, Ph.D. ORCID |
Mgr. Miroslav LíbalMiroslav Líbal vystudoval obor Sociologie a Sociální politika na FSV UK a následně Sociální epidemiologii na PřF UK. V doktorském studiu se zaměřuje na možnosti využití simulací a komplexních systémů v demografii zdraví a sociální epidemiologii. Mezi jeho odborné zájmy patří rizikové chování u mladistvých, kognitivní stárnutí spojené s kvalitou života, ale v poslední době také výzkum a popularizace alternativních volebních systémů.
Dizertační projekt: Komplexní systémy a systémová dynamika v sociální epidemiologii a demografii zdraví Školitel: RNDr. Michala Lustigová, Ph.D. |
Mgr. Markéta MíškováMarkéta Míšková vystudovala veřejné zdravotnictví a sociální epidemiologii. V rámci doktorského studia se věnuje prevalenci bolesti v evropské populaci. Konkrétně se zabývá souvislostmi mezi výskytem bolesti a faktory životního stylu, kvalitou života či duševním zdravím.
|
Maika Ohno, MSc.Po ukončení středoškolského vzdělání v Japonsku získala Maika bakalářský titul v oboru antropologie na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz a bakalářský titul v oboru sportovních věd na Leeds Beckett University ve Velké Británii. Se zájmem o studium svalového zdraví a kvality života stárnoucí populace prostřednictvím cvičení a správné výživy dále získala magisterský titul v oboru sportovní výživy na Leeds Beckett University a v roce 2018 také magisterský titul v oboru výživy se zaměřením na nutriční epidemiologii na University of Leeds s vyznamenáním. Během svého působení na univerzitě v Leedsu Maika poskytovala semináře o výživě zaměstnancům i studentům. Maika je registrovaným odborníkem na výživu ve Velké Británii. Jejím výzkumným zájmem je geografie potravin a zdraví, zejména sociální nerovnosti v dostupnosti zdravých potravin u starší populace.
|
Mgr. Umit TleshovaUmit Tleshova získala magisterský titul v oboru Business Administration na University of Bolton ve Velké Británii (UAE Academic Campus) a věnovala se terénnímu výzkumu socioekonomických problémů žen v Nairobi v Keni. Zaměřuje se na globální populační problémy a v současné době se věnuje svému dizertačnímu projektu, v němž zkoumá data o úmrtnosti Covid-19 a jejich souvislost s úrovní demokratizace v zemích s komunistickou historií v EU a SNS.
Dizertační projekt: Úmrtnost a demokracie: srovnávací studie údajů COVID-19 v postkomunistických zemích Školitel: prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc. |
Mgr. et Mgr. Sabína VančíkováSabína Vančíková svou akademickou cestu započala na biologické sekci Přf UK, kde absolvovala obor Imunologie a později přidala studium Sociální epidemiologie. V současnosti se věnuje výzkumu v obou oblastech, s důrazem na nádorová onemocnění.
Jejím hlavním výzkumným zaměřením v rámci doktorského projektu v oboru Demografie je prevence nádorových onemocnění, konkrétně kolorektálního karcinomu. Zaměřuje se především na sociální nerovnosti v preventivním chování obyvatel evropských zemí. Dizertační projekt: Social inequalities in colorectal cancer prevention Školitel: Ivana Kulhánová, Ph.D. ORCID |
Mgr. Ivana VansáčováIvana Vansáčová vystudovala obor Antropologie na Masarykově univerzitě v Brně a obor Sociální epidemiologie na Univerzitě Karlově v Praze. V rámci doktorského studia se věnuje vlivu externích krizí na štěstí a zdraví Evropských populací. Ve své odborné činnosti se také zaměřuje na zdravotní determinanty a socioekonomické nerovnosti ve zdraví.
Dizertační projekt: Dopad krizí na pocit štěstí a zdraví Školitel: RNDr. Michala Lustigová, Ph.D. |