Zítra ve 23:00 (SEČ) proběhne již druhý webinář konference COVID-19 na téma: "The Science of Social Distancing". Diskutovány budou např. přínosy a rizika strategií sociálního a fyzického distancování nebo strategie pro zmírnění dopadů na duševní zdraví.
Více informací a přihlašovací formulář najdete zde: https://cc.readytalk.com/registration/#/?meeting=olmjdmlxakbu&campaign=un17r6mjzrk9 Záznam z webináře bude následně k dispozici zde: http://www.covid19conversations.org/.
1 Comment
Ukazatel míra fatality udává počet osob zemřelých na dané onemocnění ku počtu osob s onemocněním. Udává se v procentech a vyjadřuje kolik osob zemřelo na dané onemocnění ze 100 nemocných. V případě epidemie COVID-19 lze počítat denní míru fatality na základě dat k aktuálnímu dni počtu osob zemřelých na COVID-19 (kumul.) ku počtu všech osob s onemocněním COVID-19 (kumul). Výpočet ukazatele tímto způsobem není zcela přesný, jednak proto, že kumulované počty osob s onemocněním v sobě zahrnují i případy uzdravených osob a jednak proto, že nezahrnují případy onemocnění lehké formy, skryté, neodhalené testováním. Z těchto důvodů uváděné hodnoty míry fatality jsou mírně nadhodnocené.
Autor: Prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc., Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova Počasí, kdy nastávají vyšší teploty, bude pro vir příznivější, nebo s tím vůbec nesouvisí?
Vzhledem k tomu, že se jedná o vir nový, neznámý, není zatím potvrzeno, zda se bude v závislosti na sezónně chovat stejně jako jiné viry. Kdy přesně je pacient zařazen do statistik jako vyléčený? Je už někdo v ČR vyléčený? Osoba s potvrzeným onemocněním COVID-19 je vyléčená, pokud test na koronavirus je negativní. K dnešnímu dni, tedy 15.3. 2020 není zatím nikdo z 214 osob veden jako uzdravený. Aktuální data za Česko zveřejňuje web Ministerstva zdravotnictví zde: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 Může se stát, že se onemocnění Covid-19 ukáže jako neléčitelné? V současné době řady výzkumných týmů horečně pracují na vývoji vakcín a virostatik proti koronavirovým onemocněním. Pro předchozí epidemie se je nepodařilo připravit, ale výzkum se nezastavil. Nyní je zřejmě nejnadějnější preparát REMDESIVIR farmaceutické firmy Gilead Sciences (víceprezidentem je český profesor Císař), který se vyvíjel na léčbu Eboly, ale ukazuje se, že by se mohl využít i na léčbu koronavirových onemocnění jako je SARS, MERS či COVID-19. Látka Remdesavir je testována jíž přes měsíc na řadě míst světa. Uvádí se, že v dubnu by mohly být výsledky jeho efektu už známé a lék by se mohl začít šířeji využívat. Za jak dlouho myslíte, že bude vytvořena účinná vakcína? Zatímco lék na onemocnění COVID-19 se již testuje na infikovaných pacientech a v případě průkaznosti lze očekávat jeho širší zavedení v poměrně krátké době, snad v řádu měsíce či dvou měsíců, tak vývoj účinné vakcíny chránící před onemocněním bude trvat podstatně déle. Zajímal by mě předběžný odhad nejvyššího počtu nakažených v ČR a jak se bude situace v nejbližších dnech, týdnech vyvíjet? Toto je zásadní otázka, na kterou ale nikdo nezná spolehlivou odpověď. Odpověď je zásadní pro plánování nejen nemocniční struktury lůžek JIP, plicních ventilátorů, ochranných pomůcek a nezbytného zdravotního personálu, ale rovněž potřebných léků na snižování horečky infikovaných osob s lehkým průběhem bez nutnosti hospitalizace či odpadu vysoce infekčního biologického materiálu. Modely predikce vývoje epidemie za jednotlivé země se často odvozují od vývoje končící epidemie čínského ohniska v provincii Chu-pej, se srovnatelným počtem obyvatel jako má Itálie (60 mil obyv.). Rychlost a razance nástupu epidemie v Evropě, a zejména v Itálii, ale naznačuje, že ohniskem epidemie bude celá Evropa s počtem obyvatel 12x vyšším než v čínském ohnisku Chu-pej (750 mil obyv) a dále že průběh epidemie zde bude ještě závažnější. Závažnost průběhu epidemie v Evropě lze odvozovat od několika skutečností:
Na Vaše dotazy odpovídá: prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc., PřF UK
Proč na COVID-19 umírají také mladí a zdraví?
To je jedna z otázek, na které ve videu odpovídá dr. Ruth Tachezy, viroložka a vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Dozvíte se také mimo jiné, jaké skupiny obyvatel jsou náchylnější k nákaze a závažnějšímu průběhu onemocnění COVID-19, nebo zda je nemoc ovlivněna kouřením. Zdroj: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek (Aktuálně.cz), 15.3.2020 Kdy může být lék na koronavir? V rozhovoru pro DVTV biochemik Akademie věd a prorektor pro vědeckou činnost UK doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. diskutuje o tom, na čem závisí vývoj léku na koronavir, co si myslí o panice a samotné epidemii. Více se dozvíte ve videu. Zdroj: Martin Veselovský (Aktuálně.cz), 4.3.2020 Na naší fakultě byly doposud uspořádány dvě přednášky s diskusí na téma Koronaviry, Wu-Chan, Čína. Ohlédnutí za prvním albertovským setkáním na toto téma najdete i s prezentacemi zde. Druhý přednáškový blok s diskuzí na aktuální téma koronavirů proběhl na Albertově dne 19.2. 2019. K tématu se vyjádřili opět prof. Dzúrová, dr. Ruth Tachezy, dr. Libor Jelen tentokrát společně s prof. Janem Konvalinkou a prof. Ivanem Horáčkem. Diskutovány byly otázky nejen ohledně původu viru, závažnosti jeho příznaků, zdroji nákaz, pozornost byla také věnována důvodům, proč původním ohniskem nákazy je právě Čína. Pro ty z vás, kteří o diskuzi přišli, máme k dispozici přednášku prof. Dzúrové pojednávající o situaci z epidemiologického hlediska. Také přikládáme shrnutí týkající se posouzení závažnosti onemocnění COVID-19, ve kterém jsou vysvětleny základní ukazatele jako je míra fatality, či podíl závažných onemocnění s konkrétními údaji k 7.3. 2020.
O dalším vývoji situace vás budeme průběžně informovat! Sledujte nás na instagramu: @socialni_epi
|
KoronavirusZde se dočtete vybrané aktuality o pandemii onemocnění COVID-19, zejména mediální výstupy prof. Dagmar Dzúrové, garantky oboru Sociální epidemiologie.
|