Z programu Týdne vědy dále doporučujeme tyto přednášky a akce:
po 6. 11., 13:00–14:15: Lepek, choroby způsobené lepkem a bezlepková dieta, info út 7. 11., 11:30: Nebezpečné viry a jak na ně aneb Nové možnosti prevence a terapie virových infekcí, info st 8. 11., 9:00 - 9:45: Alzheimerova choroba a stárnutí, info st 8. 11., 11:30 - 12:15: Kolorektální karcinom – prevence, diagnostika a léčba, info st 8. 11., 11:40–12:00: Statistika v technických a přírodních vědách, info st 8. 11., 11:30 - 12:15: Co je dovoleno státu, aby nás přiměl být zdravými? O svobodě a civilizačních chorobách., info st 8. 11., 16:30 - 17:15: Proč se vrací černý kašel?, info Všechny akce najdete také v kalendáři ->
0 Comments
Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Sedmnáctý ročník se uskuteční v termínu 6.–12. listopadu 2017. Tentokrát se zaměří mimo jiné na potraviny pro budoucnost, lasery, medicínu, nanotechnologie a umělou inteligenci. Plánováno je více než 500 akcí.
Tipy na zajímavé akce v Praze: po 6. 11., 14:00–15:30: Jaká je současná česká společnost?, info po 6. 11., 17:00: Potraviny pro budoucnost, info st 8. 11., 18:00 - 19:30: Obezita a doprovodná onemocnění, info čt 9. 11., 15:50-17:00: Internet ve společnosti a společnost na Internetu, info Výstavy: 7.-10. 11., 11:00 - 18:00: Budování Smart City a prezentace „Smart Nano - Smart City Concept“, info 7.-10. 11., 8:00 - 16:30: Výstava HOBOhemia: Město bezdomovců, info Další zajímavé akce najdete v našem kalendáři. Víte, jaké máte riziko civilizačních onemocnění? Víte, kolik byste měli vážit? Jaké máte v těle množství tuku a svaloviny? Kolik kalorií byste měli denně přijmout, abyste svému tělu dodali dostatek energie k běžnému fungování? To všechno můžete zjistit na Dni zdraví, který se bude na naší fakultě konat 24. listopadu v rámci Dnů Geografie 2017. Jeho cílem je podpořit zdravý životní styl, zvýšit zdravotní gramotnost a informovat účastníky akce o tom, jak správně pečovat o své zdraví a jak předcházet zdravotním potížím.
Celodenní program se zaměřením na prevenci nádorových a kardiovaskulárních onemocnění: Měření krevního tlaku (HSHMP), Měření tělesného tuku, stanovení BMI (HSHMP ve spolupráci se studenty PřF UK), Nácvik samovyšetření prsu na modelu (SZÚ), Nácvik samovyšetření varlat na modelu (SZÚ), Hodnocení rizika civilizačních chorob (HSHMP); Speciální program: Měření oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu u kuřáků a ukázky následků kouření, tj. karcinomem postižené plíce, produkce hlenu a dehtu u kuřáků (HSHMP), Výživové poradenství – praktické ukázky obsahu cukru, soli a tuku v potravinách (Vím, co jím, o. p. s.) Podrobný program celé akce stahujte zde, stručnou verzi programu zde. Hlavním tématem letošního 4. ročníku je „NEW TRENDS, NEW ACTORS & OLD ETHICS“. Kongres bude probíhat v Praze v prostorách Univerzity Karlovy (pátek v Opletalově ulici a sobota v Jinonicích). Jedním z hlavních organizátorů je společnost Člověk v tísni. Hosty a řečníky na jednotlivých tematických panelech budou odborníci z celého světa, mezi nimi např. Marc DuBois, Wolfgang Bauer, Dr. Markus Moke (podrobnější program zde).
Termín: 3. a 4. 11. 2017 Další informace, včetně přihlašování, najdete na stránkách: humanitariancongress.com Termíny zajímavých akcí můžete sledovat v sekci Kalendář (klikněte na ikonku Kalendář v pravé části webu). Výzkumníci ze Stanfordu sesbírali a analyzovali data o pohybu za více než 68 milionů dní od 717 tisíc uživatelů smartphonů ze 111 zemí. Značné rozdíly v tom, kolik lidé nachodí kroků, byly pozorovány mezi pohlavími. Jak píše týdeník Respekt: Na jedné straně figuruje Švédsko, kde není takřka žádný rozdíl mezi tím, kolik toho přes den muži a ženy nachodí, druhý extrém představuje Katar, kde žena ujde o 38 % méně kroků denně než muž. „Pokud toho jedna osoba moc nenachodí, tak je nejspíš líná. Pokud ale sta tisíce lidí – a převážně žen – chodí výrazně méně, pak to nemá s leností co dělat. To už je společenský problém,“ říká Tim Althoff, vedoucí standfordského výzkumu. Zajímavé analýzy a souvislosti najdete na webu věnovaném projektu Activity Inequality, více informací potom v článku Large-scale physical activity data reveal worldwide activity inequality publikovaním v Nature. Data jsou volně dostupná na GitHub.
Mezinárodní den duševního zdraví je letos věnován tématu duševního zdraví na pracovišti. Výzkumnící z destigmatizačního týmu NUDZ vydali k této příležitosti tiskovou zprávu.
Mezinárodní den duševního zdraví v médiích:Jak se v práci cítíte vy? Všichni se chceme cítit co nejvíce v pohodě, ať již doma nebo na pracovišti. Koneckonců v práci trávíme čtvrtinu až třetinu našeho života. Pro zlepšení podmínek a duševního zdraví na pracovišti by výzkumníci z NUDZ rádi měli v rukou výzkumy a čísla, která do budoucna pomohou měnit prostředí v Česku k lepšímu. Chtějí upozornit na fakt, že se spokojenost zaměstnanců VŠEM vyplatí nejen lidsky, ale i ekonomicky. Pokud chcete vyplnit dotazník, klikněte sem. Vyplnění dotazníku Vám zabere přibližně 10 minut. Zpracování je anonymní. Výsledky budou zveřejněny během několika týdnů na našich webových stránkách a Facebookovém profilu NUDZ. Podle výzkumu Státáního zdravotního ústavu (SZÚ) vypije průměrný Čech téměř sedm litrů alkoholu ročně. Kuřáků je v české populaci přibližně 29 %, jejich počet od roku 2012 mírně klesl. Více o tématu čtěte ve zprávě České televize, ve zprávě odborníků ze SZÚ nebo na webu WHO věnovanému letošnímu Světovému dni bez tabáku.
|
Kde nás najdete?Jsme @socialni_epi
|