0 Comments
V České republice rapidně roste úroveň formálního vzdělání. Ve věkové skupině 25‑64letých v průběhu posledních deseti let počet obyvatel stagnoval, ale počet osob s terciárním vzděláním se zvýšil o více než půl miliónu. Přitom výrazně poklesl počet osob této věkové kategorie se základním vzděláním a zvláště se středním vzděláním bez maturity (vyučených). To se odráží v současné situaci v oblasti nabídky a poptávky v řadě profesí.
Analýzu na toto téma vypracovala Marta Petráňová a Bohuslav Mejstřík z Oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí, ČSÚ. Celou studii najdete zde. Ve středu 23. 11. 2016 pořádala Hygienická stanice hlavního města Prahy již třetí ročník akce Geografie pro život - Den zdraví. Akci, zaměřenou na prevenci civilizačních chorob společně s odborníky z HSHMP zastřešovali také zástupci výzkumného týmu GeoQol Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a studenti navazujícího magisterského studia Sociální epidemiologie.
Článek a fotografie z akce najdete na stránkách Hygienické stanice hlavního města Prahy zde. Článek týkající se našeho oboru byl zveřejněn na webu týdeníku RESPEKT. Autor se v něm zabývá příčinami úmrtí v Česku, regionálními rozdíly v úmrtnosti a také příčinami změn v úmrtnostních tabulkách. Celý článek najdete zde.
Mají sociálně ekonomické determinanty zdraví jako vzdělání, příjem, bydlení vliv na zdravotní stav obyvatel? Existují v ČR rozdíly ve zdravotních ukazatelích mezi regiony? Mají smysl preventivní programy pro sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel? Pokud Vás tato témata zajímají, zúčastněte se konference Snižování nerovností ve zdraví, která se uskuteční 13. prosince od 10,30 do 14,30 v budově Státního zdravotního ústavu.
Podrobný program a informace o přihlášení v pozvánce. 16. listopadu: přednáška Demografické změny jako politické téma, VŠE, pořádá Česká demografická společnost
Více informací 24. listopadu: veřejná debata Násilí na ženách ve společnosti, Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1, pořádá Česká ženská lobby Pozvánka 30. listopadu: seminář Zdravotní gramotnost člověka v průběhu životního cyklu, 1. budova Státního zdravotního ústavu, pořádá Národní síť podpory zdraví www.dustojnestarnuti.cz/res/archive/015/001781.pdf?seek=1478951673Pozvánka 30. listopadu: seminář Migrace, zdravotní péče a lidská práva, ČLS JEP, Lékařský dům v Praze 2, Sokolská 31 Program 6. prosince: přednáška Zdravé stárnutí a my, v sídle Diakonie ČCE, Belgická 22 Pozvánka Tipy na události byly převzaty z newsletteru Důstojné stárnutí. Nová zpráva Světové zdravotnické organizace Urban greeen spaces and health shrnuje důkazy o pozitivních vlivech městské zeleně na zdraví. Zelené plochy ve městech nabízí obyvatelům možnost relaxace, pomáhají snížit stres a naopak pobízí lidi ke zvýšení fyzické aktivity. Dalším přínosem je potenciální snížení vystavení se negativním vlivům městské zástavby - hluku, znečištění ovzduší, nadměrnému teplu. WHO proto doporučuje zakládat jak malé zelené plochy v těsné blízkosti čtvrtí, kde lidé žijí nebo tráví svůj den, tak velké parky, ve kterých by obyvatelé mohli sportovat či odpočívat a zároveň trávit čas v přírodě.
Pro studenty sociální epidemiologie by mohla být zajímavá část zprávy zabývající se měřením a plánováním městské zeleně pomocí geoinformačních systémů. Zdroj: WHO Zpráva v pdf Výzkumu o vlivu zeleně na zdraví se můžete zúčastnit zde Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung Praha v rámci cyklu Lidové školy migrace 2016 pořádá přednášku na téma: Afrika, nerovnost a migrace. Hosty večera budou Tomáš Lindner, novinář z týdeníku Respekt a Tomáš Tožička, odborník na rozvojovou problematiku. Následnou debatu moderuje Tomáš Samek, antropolog.
DATUM: 9. listopadu 2016 (středa) 18:00 - 20:00 MÍSTO: SVĚT–HUB, Slovenská 21, Praha 2 Vstup je zdarma. Přímý přenos můžete sledovat na youtube. Michael Marmot outlines key considerations in addressing the social determinants of health to ensure social justice.
|
Kde nás najdete?Jsme @socialni_epi
|